Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Czas przeszły Past Simple – czasowniki nieregularne

How are you today? Did you sleep well? (Czy dobrze spałaś?/spałeś?) How about learning some irregular verbs? (A co powiesz na uczenie się czasowników nieregularnych?) Let’s go!

Nadszedł czas na czasowniki nieregularne. Piątoklasiści powinni teraz je poznawać. W poprzednim wpisie omówiłam tworzenie zadań twierdzących (tych na TAK), przeczących ( tych na NIE) oraz pytań. Wiecie więc, że używając CZASOWNIKÓW REGULARNYCH, dodajemy końcówkę -ED w twierdzeniach. Natomiast w pytaniach i przeczeniach, gdy pojawia się „DID” lub „DIDN’T”, czasownik WRACA DO FORMY PODSTAWOWEJ. Ok, a co robimy z NIEREGULARNYMI? Świetnie, że pytacie! Już wyjaśniam 🙂

Ready? Steady? GO!

Przypomnę, że czas Past Simple to czas PRZESZŁY prosty. I naprawdę jest prosty  Używamy go do mówienia o czynnościach DOKONANYCH (tym co było i się skończyło). Razem z nim często zastosujemy słówka określające przeszłość, np.:

  • yesterday- wczoraj
  • 2 days ago- dwa dni temu / ago użyj z również ze słówkami: week(s) ago – tydzień( tygodnie) temu; month(s) ago; year(s) ago itd.
  • last – poprzednie, minione / np. Last Christmas
  • in 1987; in 2009 – z rokiem, który minął

Czasowniki nieregularne, to słówka w tabeli, których trzeba się nauczyć na pamięć :(. Mamy 3 formy czasownika. W pierwszej kolumnie jest to forma PODSTAWOWA, w drugiej PAST SIMPLE, a w trzeciej PRESENT PERFECT. Spójrzcie na przykład z czasownikiem EAT (jesć)

  • eat- ate– eaten

To lista najpopularniejszych czasowników nieregularnych, która pojawia się w Waszych podręcznikach zazwyczaj na końcu książki lub zeszytu ćwiczeń.

New Hot Spot 3, wyd. Macmillan

I jak z nimi pracować? Zawsze zachęcam do zakreślania, wypisywania i podkreślania, żeby je zapamiętać. Można też pograć w gry. Taką przygotowałam dla Was tu: https://wordwall.net/resource/647233

Popatrzcie, jak tworzymy zdania:

  1. He ate pizza yesterday – On zjadł pizzę wczoraj.
  2. He didn’t eat pizza yesterday – On NIE zjadł pizzy wczoraj.
  3. Did he eat pizza yesterday? – Czy on zjadł pizzę wczoraj?
  4. What did he eat yesterday? – Co on zjadł wczoraj?c

Zobaczcie, że znowu, gdy pojawia się DID, CZASOWNIK WRACA DO FORMY PODSTAWOWEJ (pierwszej w tabeli). Przypominam, że czasowniki BE (WAS; WERE) zachowuje się inaczej. Sam tworzy pytania i przeczenia i NIE UŻYWAMY z nim did/ didn’t.

Tutaj dla Was gra to poćwiczenia: https://wordwall.net/resource/647773/angielski/past-simple-w-twierdzeniach-v-pytaniach-i-przeczeniach

A teraz sami spróbujcie.

TASK 1. Utwórz zdanie twierdzące; przeczące i pytające z wybranymi 10 czasownikami z tabeli.

Możecie też zagrać w DOBBLE, które świetnie utrwala znajomość tych czasowników.

https://en.islcollective.com/english-esl-worksheets/grammar/irregular-verbs/dobble-irregular-verbs-game/81860

Good luck!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: